Piłka nożna

Piłka nożna, w Anglii nazywana football, to najpopularniejsza dyscyplina sportu na świecie. Należy do gatunku gier zespołowych. Drużyny składają się z 11 zawodników, w tym jeden bramkarz. Podczas meczu trener może dokonać 3 zmian zawodników. Celem gry jest "strzelenie gola" czyli ulokowanie piłki w bramce przeciwnika. O wygranej decyduje większa ilość zdobytych goli. Piłkę uderza się nogą lub głową. Jedynie bramkarz może chwytać piłkę rękami, lecz jedynie w polu bramkowym. Gra toczy się na boisku piłkarskim.

Czas gry to 90 minut. Dwie połowy po 45 minut. Sędzia może przedłużyć czas w przypadku gdy uzna, iż nastąpiły przerwy w grze uzasadniające taką decyzję. Gra może zakończyć się wynikiem remisowym (ta sama ilość zdobytych goli lub wynik bezbramkowy). Jeżeli jednak konieczne jest wyłonienie zwycięzcy następuje dogrywka. Czas dogrywki to 30 minut (2x15minut). W przypadku kiedy wynik jest ciągle remisowy następują rzuty karne. Zawodnicy strzelają do bramki (w której broni bramkarz) z odległości 11 metrów. Odbywa się pięć serii rzutów karnych. Jeżeli nie uzyskano rozstrzygnięcia, karne są kontynuowane w serii po 2 strzały aż któryś z zawodników nie zdobędzie gola w sytuacji kiedy udało się to zawodnikowi drużyny przeciwnej.

Nad poprawnym przebiegiem meczu czuwają sędziowie. Sędzia główny przemieszcza się po boisku między zawodnikami. Dwaj sędziowie boczni kontrolują boisko wzdłuż linii bocznych. Sędzia techniczny czuwa nad poprawnością dokonywania zmian itp. Decyzje sędziego głównego są niepodważalne.

Za kolebkę piłki nożnej uważa się Anglię. Właśnie tam zorganizowano pierwsze cykliczne rozgrywki oraz spisano zasady gry w piłkę. Również w Anglii powstał pierwszy krajowy związek piłkarski.

Najważniejszy turniej piłkarski to Mistrzostwa Świata. Na olimpiadzie w turnieju biorą udział reprezentacje młodzieżowe. Kolejną ważną imprezą są mistrzostwa kontynentów. Nas interesują Mistrzostwa Europy, których organizację w roku 2012 przyznano Polsce i Ukrainie. Euro 2012 to zbliżające się święto piłkarskie któremu w całości poświęcony jest ten serwis.

Zapraszamy do zapoznania się ze skutecznym preparatem Detox Vision dzięki któremu skutecznie ochronisz się przed chorobami. - Hel - liquid mild - Majorka last minute - biura podróży - Najtańsze odżywki - kolonie nad morzem - odżywki - prepaid calling card - www.sober-okulary.eu